Miks näo- ja mesoniite eelistada?

Blanche Beauty Clinic •  Blanche Beauty Clinic •  3/15/2024

Viimaste aastate tõusev trend esteetilises meditsiinis on kindlasti näoniidid. Mis niidid need õigupoolest on ning kellele need sobivad või siis teistpidi – just ei sobi?

Niite on olemas nii erineva materjali, ehituse kui ka otstarbega. See, millist niiti ja tehnikat kasutada, oleneb suuresti patsiendi enda nahakvaliteedist ja eesmärgist. Aga ka sellest, milliseid näoniite parasjagu antud kliinik ja spetsialist kasutab. Praegu on saadaval nelja peamist niiditüüpi: polüdioksanoon (PDO), polüpiimhape (PLLA) ja polükaprolaktoon (PLC) ning nende kahe viimase segu (PLACL). Kõik need on ajas täielkult resobeeruvad materjalid, mis stimuleerivad nahas uue kollageeni, elastiini teket ja põhjustavad neokollageneesi. Lisaks materjalile jaotuvad niidid ka veel oma ehituse ja kuju järgi – mesoniidid ja Coq tüüpi niidid.

Blanche Beauty Clinic Moonika

Teksti autor, Blanche Ilukliiniku juht RN Moonika Sibul omab laialdast kogemust Mint PDO Coq näo- ja mesoniitidega.

Mesoniidid

Peamiselt kasutatakse mesoniitidena kirurgias juba üle 30 aasta kasutusel olnud polüdioksanoon (PDO) ehk maakeeli polümeermaterjali. Mesoniitide eesmärk on tagada nahas kollageeni ja elastiini stimulatsioon aja jooksul.

Mesoniitide tulemus EI OLE kohene, vaid aeganõudev protsess. Protseduuri lõplik tulemus on nähtav 2-4 kuu pärast. See on ka keskmine mesoniitide resobeerumise aeg. Juuksekarva tihedusega haavaniidid asetsetakse naha alla spetsiaalse peene nõela abil, moodustades niiviisi justkui karkassi, mille ümber hakkab nahk uuenema. Vastavalt tulemuse soovile ja piirkonnale valime kliinikus patsiendile niitide arvu ning tüübi.

Tihti küsitakse – kas see on ka valus protseduur? Tuleks arvestada, et tegemist on nõeltega, mitte spaahooldusega. Loomulikult on protseduur veidi ebamugav, kuid suuresti sellepärast, et hirm on juba pool valu. Võttes ära hirmufaktori nõelte ees ja pannes juurde anesteetilise ehk tuimestava kreemi, polegi sel protseduuril väga vigagi. Väike ”mesilase torge ”on igati tulemust väärt ja nõeltest tingituna kerged hematoomid ja turse ununeb peagi.

Mesoniitide eesmärk on tagada nahas kollageeni ja elastiini stimulatsioon.

Mesoniidid jagunevad:

  • Mono- üksik sile niit, sobib naha pindmiseks stimulatsiooniks silmaümbruse, kaela, suuümbruse ja ka üle kogu keha naha kvaliteedi parandamiseks.

  • Screw/Twist- ümber nõela keeratud niit, mis naha alla asetsedes jääb veidi lainelisena. Annab lisaks eelpool mainitule ka enam tõstvat toimet, kuna mõjutab kudesi enam. Sobib kogu näo ja lõuajoone korrigeerimiseks. Oskuslikul paigaldusel annab väga effektiivse tulemuse naha pinguldumisel.

  • Twin ja Twin Screw- on kaks mono niiti, mis on keeratud üksteise külge. Nendega on lihtne, 2 niiti – topelt tulemus ja tugevus.

Lisaks erinevatele mesoniitidele on need ka erineva pikkusega. Seega vahel tuleb välja kannatada veidi pikem niit. Seega” Suck it up!” – mida rohkem niite, seda parem tulemus.

Coq tüüpi näoniidid

Coq tüüpi näoniidid on ogade/sälkudega pressitud või lõigatud näoniidid, mis asetsetakse naha aluskoesse spetsiaalse kanüüli või nõela abil. Need niidid võivad olla nii ühesuunalised kui ka multisuunalised, andes koheselt füüsilise tõste ning seejärel kauakestva naha stimulatsiooni vastavalt niidi materjali elueale.

Enne protseduuri märgitakse vektorid, puhastatakse ja tuimestatakse töödeldav piirkond süstitava anesteetikumiga. Koheselt peale paigaldamist võib tunda väga pingul ”tuulest viidud” tunnet, nahk on hell ja veidi turses. Võivad esineda hematoomid ja kerged ebatasasused, mis aja jooksul ise lahenevad.

Näoniitide arv ja paigaldamise meetod sõltub, milliseid niite kasutada. Paljudel brändidel on lisaks erinevatele näoniitidele ka oma väljatöötatud metootika. Protseduuri tulemlikkus sõltub paljuski õiges patsiendi valikus ja heas tehnikas.

Hea kandidaat on keskmise või vähese naha lõtvumisega 35–45-aastane naine/mees, kellel on minimaalne lõuajoone lõtvumine või sügav nasolaabiaalne volt. Näoniitidega tõstmise kandidaatide hulka kuuluvad ka need, kellel on varasemalt tehtud kirurgilisi lõikusi ja soovivad oma tulemust säilitada.

Kehvad kandidaadid on need patsiendid, kellel on liiga lõtvunud nahk ja kõrge vanus. Sellisel juhul peaks nahka ettevalmistama Coq niitideks erinevate biostimualtsioonidega- laser, RF, mesoniidid, PRP, dermapen, biomodelleerimine jne. Samuti patsiendid, kes on tugevalt rasvunud ja kellel on väga raske nahk võib tulemus jääda kesiseks ja parema tulemuse saavutamiseks võib teha eelnevalt lipolüütilisi protseduure. Mida rohkem on tõsta ja toetada, seda enam peaks näoniite paigaldama.

Oman laialdast kogemust MINT PDO Coq näo- ja mesoniitidega ja leian, et ideaalne patsient on see, kes mõistab ja aktsepteerib riskide ja tüsistuste võimalust ning omab realistlikke ootusi. Instagramis, Tik-Tokis jt sotsiaalmeedia kanalites jagatud pildid, kus näiteks Foxeye või Facelifti puhul on nahk tõmmatud ülipingule ja niite ei ole ära lõigatud, on vägagi eksitav. Alles peale niitide lõikamist ja tekkinud nahavoltide tagasi tõmbumist on näha, mis tulem tuleb. Tihti tuleks parema lõpptulemuse nimel paigaldada ka mesoniite, eriti kui soovida parandada allavajunud kulmukaart.

Coq niitide ehitus on suuresti määrav, millise tulemuse saavutame. Lõigatud, barbed coq niidid ei hoia kude nii hästi üleval, kui pressitud, molded niidid ja sobivad pigem nooremapoolsele patsiendile kergeks liftinguks. Pressitud näoniidid, aga see eest kinnituvad paremini nahaalusesse rasvkoesse ja annavad vajalikku tõste.

Oma töös kasutan Mint PDO näoniite, mis on erilised just oma patendeeritud ehitusele. Niit on pressitud teradega, mis asetsevad kogu niidil 360 kraadina ja vastavalt niidi tüüpile omab ka ankurdavat toimet kas osaliselt või täielikult. Mint näoniidid omavad 4 korda enam tõstvat ja ankurdavat toimet kui lõigatud teradega niidid. Lisaks on niit pehme ja ei jää naha all tunda. Paigaldamine on kiire tänu hästi libisevale kanüülile. Tegemist EI OLE esteetilise kirurgiaga võrdelise protseduuriga, vaid võimalusega ennetada ja hoida oma nahka kauem nooruslikumana. Sobib neile, kes veel ei ole valmis kirurgiliseks sekkumiseks või soovivad seda naha kvaliteedi tõstmisega edasi lükata.

Kas niidid on ohutud?

Näo ja mesoniite peetakse vähese riski ja kiire taastumisajaga väheinvasiivseks protseduuriks, mis on lausa saanud nimeks lunch time facelift. Uuringute kohaselt on sagedasemad kõrvalnähud naha kroosimine ja ebakorrapärasus. Teised tüsistused olid turse, niitide väljapressimine, valu, hematoomid, infektsioon ja niitide migratsioon.

Teadmised anatoomiast, antiseptika jälgminine ja kvaliteetse (FDA, MFDS märgisega) näoniidi kasutamine vähendab tüsistuste riski oluliselt. Kõigele lisaks muidugi õige patsiendi valik ja väljaõppinud spetsialisti (arsti, õe) oskuslik niitide käsitlus. Lisaks peab patsient ka ise jälgima järelhoolduse juhendit.

Kaua tulemus püsib?

Olenevalt naha kvaliteedist ja esmasest tulemusest, võib PDO näoniitide protseduuri korrata 6-12 kuu möödudes. Nii hoiab ja pareneb tulemus veelgi, midagi tegemata püsib lifting niitide sulamiseni,keskmiselt 8 kuud. Uuenenud kollageen püsib nahas siiski kauem, isegi kuni 2 aastat. Nii nagu täitesüstidegagi, ei ole niitidega seda hirmu et ühel hommikul ärgates on kogu tulemus kadunud. Tagasilangus toimub tasapisi, vananeme ju ikkagi edasi. Ükski tulemus pole kunagi igavene, sest keegi meist pole seda.

Üha enam liigub esteetilise meditsiini suund erinevate meetodite kombineerimisele ja kaunilt loomuliku ja rahuldava tulemuse saavutamiseks on soovitav lähtuda patsiendi enda näo anatoomist ja naha seisundist. Botuliintoksiin, täitesüstid, PRP, niisutavad süstid jms on kõik abiks, et luua tulemus, mis paneb patsiendi vananema tagurpidi.

RN, Moonika Sibul Blanche Ilukliiniku juht Mint PDO Estonia esindaja ja koolitaja

Lisa lugemist ja kasutatud kirjandus:

https://www.ifaas.co/single-post/2019/11/18/thread-lift-techniques-and-effects-of-pdo-mono-threads https://www.aestheticnursing.co.uk/content/clinical/factors-involved-in-tissue-lifting-threads/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5820843/ https://www.researchgate.net/publication/341452606_Thread_Lift https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28863268/ https://www.researchgate.net/publication/341602297_Assessment_of_Efficacy_and_Safety_of_Thread_Lift_in_Mid_Face https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/dth.13446